Offres du jour

V čajovně Koke Iwa nabízíme k ochutnání mnohé japonské zelené listové čaje, čaje pražené, rýžová vína a vynikající šlehaný čaj, jež je přímo před Vámi připravován na ohništi v kleče na tradičních japonských rohožích. Naše čaje pochází z plantáží oblasti Udži kjótské prefektury, pomyslného srdce Japonska, na ostrově Honšú, jejichž chuť, kvalita a především tradiční forma podávání v jedinečném prostředí naší čajovny Vás v mžiku přenesou do jiného světa.

K čaji neodmysletelně patří rýžové víno a zábava všeho druhu, od jemných čajových obřadů, prohlížení květin a náčiní, po svérázné tóny japonského šamisenu, proto sledujte kulturní program naší čajovny v Akcích, Novinkách nebo po facebooku.
 

Zelený šlehaný čaj mačča je neodmyslitelně spjat s japonským tradičním uměním podávání čaje, ča no ju. Tento čaj čajů  je namlet z těch nejlepších čajových lístků, které jsou na japonských ostrovech sklizeny. Poprvé byl takto připravován v 9. století v Číně za vlády dynastie Sung, kde však byla tato natolik delikátní forma kvůli mnoha kulturním změnám po pár staletích zapomenuta. Skrze zenové učení však byla v Japonska uchována a tradice pití šlehaného čaje se později vyvinula ve vlastní umění, jakýsi mikrosvět japonské estetiky a kultury. V čajovně Koke Iwa můžete i Vy ochutnat šálek šlehaného čaje, který Vám bude připraven na ohništi přímo před Vámi v čajovně.

Japonský čajový obřad (miska šlehaného čaj - 1 osoba)   180 Kč

Naše obsluha Vás po příchodu do čajovny seznámí s čajovou estetikou, japonskými zvyklostmi, i se samotným průběhem ča no ju, japonským čajovým obřadem, do nějž se dle vlastní libosti můžete zapojit. Hostitel Vás provede čajovnou, nabídne Vám malou sladkost a následně pro Vás připraví řídký šlehaný čaj, nazývaný usuča. Během obřadu si budete moci prohlédnout použité náčiní na čajový obřad a obrátit se na hostitele s jakýmkoliv dotazem.

Více o čaji mačča naleznete v kapitole O čaji obecně v části Cesta čaje.
Více o ča no ju a jeho průběhu naleznete v kapitole Čajový obřad v části Čajovna.

 

Senča je v současnosti pravděpodobně nejznámějším japonským čajem vůbec a právě ona nabízí nejčastěji únikovou cestu z dnešní doby rušných velkoměst zpět k přírodě. Senča představuje většinu vypěstovaného čaje na japonských ostrovech a tak jako kdysi i dnes nechybí v žádné tamní domácnosti.

Tento svěží čaj nádherné zelenozlaté barvy se vyznačuje lehce nasládlou a svíravou chutí přinášející nevšední osvěžení. Nechte se unést naší nejlepší senčou, Bajným úsvitem, a staňte se svědky, zavřete oči a přeneste se na mikádův dvůr a naslouchejte zvuku ševelících borovic, nebo vzpomeňte na starého zenové mnicha, jak se smíchem vysvětluje pasáčkovi příběh o kameni za horou. 

Senča                     Originální balení            1 porce

Bájný úsvit               100g      850 Kč            10g        160 Kč

Ve stínu borovice    100g      605 Kč            10g        120 Kč

Kámen za horou      100g      450 Kč            10g         90 Kč

Bystrý potok           100g       370 Kč            10g         70 Kč

Měsíční svit             100g       205 Kč            10g         40 Kč

Gjokuro, nebo-li nefritová rosa, je nejsofistikovanější sorta japonského listového zeleného čaje, jehož chuť, barva i vůně byly během posledních dvou staletí dovedeny k dokonalosti a prvotřídní vytříbenosti. Gyokuru patří během sklizně, před i po ní ta největší pozornost na čajových svazích. Mechanický sběr je u kvalitních gyokur zcela vyloučen. Na některých plantážích, zvláště rodinných, dokonce nesmí s tímto čajem příjít do styku ani řadový sběrač a veškerá práce tak náleží výhradně mistrům. 

Již od poloviny dubna dochází k zastiňování čajových keřů a poté, co jsou ty nejvybranější lístky sklizeny, projdou procesem spaření, vysušení a přebrání. Svět a jméno gyokura lze přirovnat k jednomu dobrému ekvivalentu a to západnímu fenoménu vína. Vybrané čaje o několika kilogramech nikdy neopouštějí zemi původu a k jejich prodeji dochází na aukcích. O udržování té nejvyšší kvality gyokur se starají mistři na plantážích, mistři ochutnávači, rodinné společnosti, velké korporace a sdružení a zvláště pak organizace v rámci čajových oblastí, pořádající celostátní soutěže, kde vítězové získávají celosvětovou prestiž. Ceny těch nejlepších sklizní dosahují deseti až statisíců korun.

Gjokuro                  Originální balení           1 porce

Šíp Himiko              100g      1200 Kč           10g      240 Kč

Jarní probuzení      100g      850 Kč             10g      160 Kč

Jeřábí zátoka          100g      605 Kč             10g      120 Kč

Mlžná hora              100g      290 Kč             10g       60 Kč

Karigane                  Originální balení           1 porce

Vůně letní bouře    100g       450 Kč            10g        90 Kč

Tanec deště             100g       370 Kč            10g         70 Kč

Čistý pramen          100g        205 Kč           10g         40 Kč
 

Genmaiča               Originální balení            1 porce

Podzimní javoří       100g        125 Kč            10g         30 Kč
 

Banča                    Originální balení              1 porce

Bambusový háj       100g         125 Kč           10g          30 Kč
 

Japonská rýžová vína – sake – dle denní nabídky