Čajové náčiní

čawan – čajová miska

Čawan, čajová miska, patří mezi ty nejpodstatnější čajové propriety, ba možná je právě tou nejdůležitější. V čajové misce je čaj připravován, v ní se mísí a šlehá čaj s horkou vodou, skrze ni je nám čaj podáván, skrze ni je čaj sdílen. Čawan je tak bezesporu prostředkem samotné podstaty čajového obřadu založeného na vztahu hostitele a hosta. Z těchto mnoha důvodů podstatných pro čajový obřad je čajové misce věnována i značná pozornost v samotném rituálu. Tvarů a druhů čajových “šálů” je velká řada, avšak nejsnadněji rozeznáme misky podle ročních období, kdy jejich tvar slouží buď k udržení tepla, nebo naopak ke zchlazení čaje. Velkou pozornost při prohlížení věnujeme nejenom předku a spodku šálku, pečeti mistra, motivům a glazuře, nýbrž zvláště jeho nedokonalostem, které jsou základem estetiky sadó. Ohledně kazů platí pravidlo, pakliže je miska rozbita, jsou pak jednotlivé kusy opět dohromady pospojovány zlatem. Mimo čajový obřad jsou misky pečlivě uchovávány ve vlastních dřevěných truhličkách.

Kama – kotlík

Čajový kotlík zastává nesmírně důležitou úlohu v celém čajovém obřadu. Je symbolem děje a změny, cíle. Lidé započali užívat kotlíky, aby očistili vodu od nečistost a mohli ji tak bezpečně pít. Postupem času, aby byla upozaděna nepříjemná pachuť, byla ona voda ochucována, přičemž ve spojením s čajem můžeme říci, že před sebou máme činnost, jíž se lidé věnovali před tisíci lety a i my máme možnost být součástí této tradice. Čajový kotlík nalezneme v pravém srdci čajovny, ohništi, kde je na uhlí ohřívána voda. Typů je opět velké množství, nicméně každý kotlík má vždy dvě malá ouška na dva kroužky, díky nimž můžeme s kotlíkem zacházat tak, abychom se nepopálili, a dále i pokličku. Kotlíky bývají vyrobeny z železa, bronzu a nejčastěji pak litiny. Ceny kotlíků z dílen mistrů nebo slavných kam dosahují vskutku závratných výšin a některé z nich jsou uchovávány jako rodinné poklady.

čaire – schránka na čaj

Čaire je schránkou na čaj, která svým charakterem poukazuje na váhu, jaká je úloze hostit a být hoštěn, v našem případě čajem, v myšlení sadó přisuzována. Schránka je tvořena z keramiky pokryté velmi sofistikovanou glazurou. Její výko je pak vyrobeno ze slonoviny a vnitřní část opatřena zlatem. Čaire je během obřadu před přípravou čaje obřadně vyjmuta z jedneho ze skvostných návleků z vysoce ceněných látek (brokát, hedvábí), na čež si pak obě dvě propriety hosté spolu s čašaku po do pití čaje prohlížejí.

čašaku – čajová lžička

Čašaku jsou bambusové lžičky na čaj, které se v dnešní dnech již také vyznačují velkou rozmanitostí v detailech i odstínech bambusu a laku dle různých stylů a tradic. Stejně jako předchozí načiní i čašaku má vlastní schránku a velmi často mívá i poetické jméno.

časen – babusová metlička

Časen je metlička vyrobená z jednoho kusu bambusu. Druhů je více, od lakovaných po vysušené, ba čerstvé a dále se liší i rozpětím, které ovlivňuje přípravu hustého nebo řídkého čaje.

nacume – lakovaná schránka

Nacume slouží jako schránka na čaj stejně jako čaire, nicméně se používají v různých částech čajového obřadu. Obvykle platí, že čaire používáme pro přípravu koiči a macume pro přípravu usuči. Nacume je pak nejčastěji z lakovaného dřeva. Je pojmenována podle svého tvaru připomínajícího plody cicimka datlového (čínské červené datle).

hišaku – naběračka na vodu

Pomocí hišaku nabíráme horkou vodu z kotlíku do šálku a studenou pak z džbánu na vyčištění a dolití vody zpět do kotlíku. Stejně u čašaku na ni nalezneme malé bambusové kolénko. Hišaku se opět liší podle ročního období, přičemž její větší obdobu můžeme nalézt i v čajové zahradě u nádržky s vodou.

kensui

Kensui je nádoba na vodu použitou k čištění misky a metličky.

futaoki

Podstavec futaoki, jak sám název v japonštině odkazuje, používáme na odkládání pokličky, abychom mohli nabrat horkou vodu z kotlíku. Před zahájením přípravy a během jejího ukončení, kdy je poklička zpět na svém místě, ji pak využijeme k odložení naběračky. Futaoki může být z čisté nebo glazované keramiky, porcelánu, bronzu nebo bambusu.

fukusa – hedvábná utěrka

Hedvábná utěrka je nezbytným společníkem na cestě čaje, jež slouží k rituálnímu očištění náčiní na čajový obřad. Fukusa nám často prozradí jak evidentní, tedy zda nám připravuje čaj žena (oranžová až červená) nebo muž (nachová až fialová), ale i k jaké tradici se náš hostitel hlásí nebo jak dlouho po cestě sadó kráčí. Fukusa je symbolem čistoty a absolutní rovnováhy.

mizusaši

Džbán na vodu slouží ke schlazení vody v kotlíku nebo k jejímu doplnění. Mizusaši se vyznačuje velkou rozmanitostí od modrobílého porcelánu po stylizované dřevěné džbery.

Martin Neudörfl ©