Naše aktuální nabídka

V čajovně Koke Iwa nabízíme k ochutnání mnohé japonské zelené listové čaje, čaje pražené, rýžová vína a vynikající šlehaný čaj, jež je přímo před Vámi připravován na ohništi v kleče na tradičních japonských rohožích. Naše čaje pochází z plantáží oblasti Udži kjótské prefektury, pomyslného srdce Japonska, na ostrově Honšú, jejichž chuť, kvalita a především tradiční forma podávání v jedinečném prostředí naší čajovny Vás v mžiku přenesou do jiného světa.

K čaji neodmysletelně patří rýžové víno a zábava všeho druhu, od jemných čajových obřadů, prohlížení květin a náčiní, po svérázné tóny japonského šamisenu, proto sledujte kulturní program naší čajovny v Akcích, Novinkách nebo po Facebooku.
 

čajový obřad šlehaný čaj mačča

Zelený šlehaný čaj mačča je neodmyslitelně spjat s japonským tradičním uměním podávání čaje, ča no ju. Tento čaj čajů  je namlet z těch nejlepších čajových lístků, které jsou na japonských ostrovech sklizeny. Poprvé byl takto připravován v 9. století v Číně za vlády dynastie Sung, kde však byla tato natolik delikátní forma kvůli mnoha kulturním změnám po pár staletích zapomenuta. Skrze zenové učení však byla v Japonska uchována a tradice pití šlehaného čaje se později vyvinula ve vlastní umění, jakýsi mikrosvět japonské estetiky a kultury.

V čajovně Koke Iwa si můžete i Vy uprostřed Prahy vychutnat šálek lahodného šlehaného čaje mačča té nejvyšší možné jakosti M1, který Vám bude připraven na ohništi přímo před Vámi v čajovně.

Japonský čajový obřad (cca 60 min)

Naš personál Vás po příchodu do čajovny seznámí jak s čajovou estetikou a japonskými zvyklostmi, tak i se samotným průběhem ča no ju japonským čajovým obřadem, do nějž se dle vlastní libosti můžete plně zapojit. Během Vaší návštevy Vás naučíme všem základům japonské etikety od rituální očisty, úklon a šoupavé chůze, až po správné zacházení s vějířem nebo zdvořilou japonskou komunikaci a především pak pití a podávání čaje. Hostitel Vás provede čajovnou i historií čajového obřadu odborným a detailním komentářem, přičemž si můžete do nejmenších podrobností vyzkoušet, co vlastně role hosta na čajovém obřadu obnáší. Po malé sladkosti Vám hostitel tradičním způsobem ze 16. století přípraví řídký šlehaný čaj zvaný usuča. Během obřadu si budete moci rovněž prohlédnout použité náčiní na čajový obřad, přičemž se na hostitele můžete kdykoliv obrátit s jakýmkoliv dotazem.

1 osoba – 1 šálek a obřad     260 Kč

2 osoby – 2 šálky a obřad     420 Kč

(každý další šálek za 160 Kč)

Více o výhodných balíčcích naleznete v kapitole Dárkové poukazy v části Čajovna.
Více o čaji mačča naleznete v kapitole O čaji obecně a Šlehaný čaj mačča v části Cesta čaje.
Více o čajovém obřadu a jeho průběhu naleznete v kapitole O čajovém umění v části Čajovna.

sezonní nabídka listových čajů

Senča je v současnosti pravděpodobně nejznámějším japonským čajem vůbec a právě ona nabízí nejčastěji únikovou cestu z dnešní doby rušných velkoměst zpět k přírodě. Senča představuje většinu vypěstovaného čaje na japonských ostrovech a tak jako kdysi i dnes nechybí v žádné tamní domácnosti.

Tento svěží čaj nádherné zelenozlaté barvy se vyznačuje lehce nasládlou a svíravou chutí přinášející nevšední osvěžení. Nechte se unést naší nejlepší senčou, Bajným úsvitem, a staňte se jeho svědky, zavřete oči a přeneste se na mikádův dvůr a naslouchejte zvuku ševelících borovic, nebo vzpomeňte na starého zenové mnicha, jak se smíchem vysvětluje pasáčkovi příběh o kameni za horou. 

senča

Bájný úsvit

(7g)    190,-    (10g)    230,-

Ve stínu borovice

(7g)    145,-    (10g)    170,-

Zelená luka (BIO)

(7g)    110,-    (10g)    140,-

Mechová skála

(7g)    100,-    (10g)    130,-

Chrám Kótó

(7g)    75,-    (10g)    90,-

Gjokuro, nebo-li nefritová rosa, je nejsofistikovanější sorta japonského listového zeleného čaje, jehož chuť, barva i vůně byly během posledních dvou staletí dovedeny k dokonalosti a prvotřídní vytříbenosti. Gyokuru patří během sklizně, před i po ní ta největší pozornost na čajových svazích. Mechanický sběr je u kvalitních gyokur zcela vyloučen. Na některých plantážích, zvláště rodinných, dokonce nesmí s tímto čajem příjít do styku ani řadový sběrač a veškerá práce tak náleží výhradně mistrům. 

Již od poloviny dubna dochází k zastiňování čajových keřů a poté, co jsou ty nejvybranější lístky sklizeny, projdou procesem spaření, vysušení a přebrání. Svět a jméno gyokura lze přirovnat k jednomu dobrému ekvivalentu a to západnímu fenoménu vína. Vybrané čaje o několika kilogramech nikdy neopouštějí zemi původu a k jejich prodeji dochází na aukcích. O udržování té nejvyšší kvality gyokur se starají mistři na plantážích, mistři ochutnávači, rodinné společnosti, velké korporace a sdružení a zvláště pak organizace v rámci čajových oblastí, pořádající celostátní soutěže, kde vítězové získávají celosvětovou prestiž. Ceny těch nejlepších sklizní dosahují deseti až statisíců korun.

gjokuro

Jarní probuzení

(7g)    190,-    (10g)    230,-

Jeřábí zátoka

(7g)    145,-    (10g)    170,-

Volavčin vzdech

(7g)    100,-    (10g)    130,-

Mlžná hora

(7g)    75,-    (10g)    90,-

Genmaiča

Pobřeží jitřního slunce

(8g)    90,-

Podzimní javoří

(8g)    55,-

Banča

List ve větru                    

(10g)   

70,-

Hódžiča

Vodní drak                      

(10g)    55,-

Japonská rýžová vína – sake – dle denní nabídky